Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK
 
2008 YILINDAN GÜNÜMÜZE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJELER
 
Mardin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce, kurulduğu günden bu yana eğitim çağındaki çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal ve kültürel yönden gelişmeleri, suç, şiddet ve kötü alışkanlıklardan korunmasına yönelik birçok proje gerçekleştirmiştir.
 
Bu projeler sırasıyla;
 
1.”Beyaz Perde, Beyaz Sayfa” Projesi:
2009 yılında tamamlanan “Beyaz Perde, Beyaz Sayfa” Projesi kapsamında Mardin Gezisi Programına, Mardin merkeze bağlı taşımalı Köy İlköğretim Okullarından, 6., 7. ve 8. sınıflarda eğitim gören öğrencilerle birlikte görevli öğretmen, servis şoförü, protokol mensubu ve davetli olmak üzere toplam 3044 kişi katılmıştır. Mardin Valiliğinin 20.000 TL finansmanıyla desteklenmiştir.
                       

 
 
 
 
2.”Mardin Köylerini Kucaklıyor” SODES Projesi
2010 yılında tamamlanan “Mardin Köylerini Kucaklıyor” Sosyal Destek Programı (SODES) Projesi kapsamında Mardin Gezisi Programına, İlçelere bağlı taşımalı eğitim yapan Köy İlköğretim Okulları 6., 7.ve 8.sınıflarda eğitim gören öğrencilerle birlikte, görevli öğretmen, servis şoförü ve diğer davetliler olmak üzere toplam 15.120 kişi katılmıştır. Proje 250.000 TL finansmanla desteklenmiştir.
 
 
 
 
 
                       
 
3.”Mardin Gençlerini Kucaklıyor” SODES Projesi
“Mardin Köylerini Kucaklıyor” projesinin devamı olan bir projedir. Söz konusu proje Mardin ilçe merkezlerindeki ilköğretim okullarında okuyan 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilere yönelik olarak düzenlenmiştir.
2011 Kasım ayında tamamlanan ve 298.000 TL ile desteklenen “Mardin Gençlerini Kucaklıyor” SODES projesi kapsamında 15.120 kişinin hedeflenmiş olup, projenin başarıyla uygulanması neticesinde öngörülen sayı arttırılarak 18.100 kişiye ulaşmıştır.
Proje kapsamında, haftanın üç günü, her gün ortalama olarak 150 öğrenci programa katılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerle birlikte sorumlu öğretmenleri, servis şoförleri, STK temsilcileri ile zaman zaman imamlar, muhtarlar da misafir edilmişlerdir.
Gelen gruplara ilk önce, Mardin Müzesi gezdirilmiş, daha sonra SineMardin’de sinema filmi izlettirilmiştir. Sinema bitiminde öğrencilere, filmle ilgili sorular sorulup soruları bilen öğrencilere çeşitli hediyeler verilmiştir. Akabinde öğrencilere kek ve meyve suyu ikram edilmiştir.
Daha sonra öğrencilere sırasıyla Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Hatuniye ve Kasımiye Medreseleri gezdirilmiştir. Gezilerden sonra programın son noktası olan Polisevine gelinerek öğrencilerle birlikte yemek yenilmiştir. Yemek sonrası düzenlenen mini eğlence programında çocuklar şarkı söylemiş, şiir okumuş, oyunlar oynamış, skeç ve dans gösterilerinde bulunmuşlardır.
Öğrencilerle yapılan mülakatlarda birçoğunun ilk defa Mardin’i gezdikleri, yaşadıkları Mardin’in güzelliklerinin farkında olamadıkları, bu etkinlik sayesinde yaşadıkları ilin tarihi ve turistik mekanlarını görme, sinemaya gitme ve polislerle tanışıp, aynı ortamda yemek yeme imkanı bulduklarını ifade etmişlerdir.
Etkinlik bitiminde de öğrenciler mutlu bir şekilde ilçelerine uğurlanmışlardır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                       
 
4. “Güvenli Mardin” SODES Projesi
2010 yılında tamamlanan “Güvenli Mardin” SODES projesi kapsamında, Mardin merkezde bulunan 28 ortaokul, 12 lise ve merkeze bağlı taşıma merkezli 8 köyde, toplam 22.000 öğrenciye, “Asayiş,  Aile İçi Şiddet ve Korunma Yolları, Toplum Destekli Polislik, Madde Bağımlılığı, Trafik, Terörle Mücadele ile İnternet ve Bilişim Suçları” konularında uzman personel tarafından konferanslar düzenlenmiştir. Proje 108.000 TL finansmanla desteklenmiştir.
Bu proje kapsamında Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde futbol, basketbol ve voleybol turnuvaları da düzenlenmiş olup, dereceye giren takımlara çeşitli hediyeler verilmiştir. Turnuvada birinci olan takımlardan toplam 42 öğrenci “Doğu Karadeniz Gezisi”ne götürülmüştür.
 
 
 
 
                   
5. “Köyler Aydınlanıyor” SODES Projesi
2010 yılında tamamlanan “Köyler Aydınlanıyor” SODES projesi kapsamında merkeze bağlı 8 köy İlköğretim okuluna 8 adet 7000 kişiye hitap edecek tam donanımlı modern Polis Amca Kütüphaneleri kurulmuştur. Proje 103.000 TL finansmanla desteklenmiştir.
 
 
 
                       
 
6.”Milli Manevi Değerlerin Güçlendirilmesi Tarihi Yerlerin Gezilmesi” SODES Projesi
2011 yılı Mart ayında gerçekleştirilen “Milli - Manevi Değerlerin Güçlendirilmesi, Tarihi - Kültürel Yerlerin Görülmesi” SODES projesi kapsamında Mardin merkez ve ilçelerdeki liselerden dereceye giren 70 başarılı öğrenci ile 5 görevliden oluşan kafile 1 hafta süren “Ankara, Eskişehir, Çanakkale, İstanbul, Nevşehir ve Şanlıurfa” gezisine götürülmüştür. Proje 50.000 TL finansmanla desteklenmiştir.
 
 
                          
 
7. “TÜBİTAK (Yeni Ufuklar)” Projesi,
2011 yılında tamamlanan “Yeni Ufuklar” Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) projesi kapsamında liselerde dereceye giren Mardin’den 109, Batman’dan 22 başarılı 9. sınıf öğrenciler dört grup halinde, birer hafta arayla, İstanbul Bayrampaşa Bilim Merkezine götürülmüştür. Proje 120.000 TL finansmanla TUBİTAK tarafından desteklenmiştir.
 
 
 
 
2012 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJELER
 
 
1-) ETKİLİ İLETİŞİM VE STRES YÖNETİMİ PROJESİ (DİKA EĞİTİM PROJESİ)
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz tarafından halkla birebir iletişim halinde olan personele yönelik olarak, Dicle Kalkınma Ajansı’na (DİKA) sunulan “Etkin İletişim ve Stres Yönetimi” başlıklı eğitim projesi 2011 yılı Teknik Destek Programı kapsamında kabul edilmiştir.
Proje kapsamında, personelin halkla ilişkilerini geliştirmek, vatandaşla daha sağlıklı iletişim kurabilmek, verilen hizmetin kalitesinin arttırmak ve iş gereği oluşan stresi izale edebilmek amacıyla iki ayrı grup halinde (13-14 Mart 2012 ve 15-16 Mart 2012 tarihlerinde) bir gün etkin iletişim, bir gün stres yönetimi olmak üzere 4 gün boyunca Polisevinde toplam 58 personele eğitim verilmiştir.
 
 
 
 
 
 
2-)     “MARDİN KÖYLERİNİ KUCAKLIYOR-2” SODES PROJESİ
 
 
Bu proje içerik itibariyle “Mardin Gençlerini Kucaklıyor” projesi ile aynı olup, “Mardin Köylerini Kucaklıyor” SODES projesinin devamıdır. Bu Proje ise Mardin Merkeze ve ilçelerine bağlı Köy ilköğretim Okullarında bulunan 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilere yönelik olarak düzenlenmiştir.
2011-2012 eğitim ve öğretim dönemi için SODES’in 150.000 TL’lik desteği ile 28 Kasım 2011 tarihinde uygulamaya geçirilen proje kapsamında 7500 kişiye ulaşılması öngörülmüş olup,  9500 kişiye ulaşılmıştır.
Projelerimizdeki ana hedefimiz; öğrenciler ve her yaştan yerel halk ile direk iletişim ve etkileşim sağlanarak, köyde ve ilçe merkezlerinde yaşayan, kültürel ve sosyal faaliyetlerden mahrum kalan çocuklarımıza, öğretmenlerimize, muhtarlarımıza, imamlarımıza bizler için değerli olduklarının hatırlatılması, güzel bir gün yaşatılarak mutlu edilmeleri, özellikle projelerimizin devlet-halk yakınlaşmasına sebep olması, bu tür projeler ile devletin sıcak yüzü ile tanışan çocukların, ailelerinin ve arkadaşlarının her türlü sorunun çözümüne etkin katılımının sağlanması amaçlanmıştır.
 
Öğrenci ve Öğretmenlerle Piknik Faaliyeti
Bu proje kapsamında yaz mevsiminin gelmesiyle öğrencilerle öğle yemeğini polisevinde yemek yerine öğrencilerle Belediye Mesire Alanında piknik yapılmış, akabinde öğrenciler arasında halat çekme, çuval yarışı ve yumurta taşıma gibi çeşitli yarışmalar ve müzikli, halaylı eğlenceler düzenlenmiştir.
 
Okullara Hatıra Tablosu Yaptırılması
Gerçekleştirilen “Mardin Köylerini Kucaklıyor-2” ve “Mardin Gençlerini Kucaklıyor” SODES Projeleri kapsamında çekilen fotoğraflardan oluşan hatıra tabloları yaptırılarak proje programına katılan tüm İlköğretim Okullarına kalıcı birer anı olarak hediye edilmiştir.
 
 
 
  
3-)  “YENİ UFUKLAR-2” TÜBİTAK PROJESİ:
2011 yılında ilimize verilen ilk TÜBİTAK projesi olma başarısını gösteren “Yeni Ufuklar” TÜBİTAK projesinin devamı olan, 2012 yılı “Yeni Ufuklar-2” TÜBİTAK projesi, alınan olumlu geri bildirimler neticesi, içeriği zenginleştirilerek TÜBİTAK Bilim Merkezine sunulmuş ve ikinci kez alma başarısını göstermiştir.
Mardin Emniyet Müdürlüğüne verilen ilk TÜBİTAK Projesi olma başarısını gösteren “Yeni Ufuklar” Projesi kapsamında 2011 Temmuz ayın içerisinde toplam 110 öğrenci TÜBİTAK bilim Merkezine götürülmüş, projenin başarıyla uygulanması ve olumlu geri bildirimler alınması “Yeni Ufuklar-2”Projesinin hazırlanması için teşvik edici unsur olmuştur.
Başarılı öğrencileri ödüllendirmek ve eğitime teşvik etmek amacıyla hazırlanan projemiz, TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında 120.000 TL ile finanse edilmeye hak kazanmıştır.
 Proje bilimsel ve sosyal aktivitelerden oluşmuştur. Bilimsel aktiviteler ile çocukların eğitime yönelmeleri ve bu konuda ilgilerinin arttırılması, bununla birlikte sosyal aktivitelerle tarih şuurunun geliştirilerek birlikte yaşama kültürünün pekiştirilmesi amaçlanmıştır.
Söz konusu proje programı çerçevesinde, her bir gün içerisinde, öğleye kadar laboratuvar çalışmaları, öğleden sonra ve akşam bilimsel aktiviteler-ziyaretler ve sosyal kültürel faaliyetler yapılmıştır.
Laboratuvar çalışmaları kısmında, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezinin tesisleri kullanılmış ve eğitim kadrosu görev almıştır. Fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, matematik atölyesi ve kütüphanesi ile bu faaliyet için yeterli kapasiteye haiz bir kurum olan Bilim Merkezinde görev alan eğitimcilerin de kendi alanında başarılı, akademik birikime ve unvana sahip eğitimciler olması projenin başarısı için çok önemli bir avantaj olmuştur.
Bilimsel aktiviteler ve ziyaretler kısmında, İstanbul’daki bazı üniversiteler, bilim merkezleri, rasathane, araştırma merkezleri gibi öğrencilerin bilimsel merakını arttıracak ziyaretler düzenlenmiştir.
Sosyal-kültürel faaliyetler kısmı ise belgesel ve film izletilmiş, seminer çalışmaları yapılmış, zeka geliştirici oyunlar oynanmıştır. Ayrıca, İstanbul’un önemli tarihi ve turistik yerleri gezdirilmiştir.
Bu proje, Mardin merkez ve ilçelerinde lise 9. sınıflarında 1. ve 2. olarak dereceye giren başarılı öğrencilere yönelik hazırlanmış olup, 01-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında birer haftalık 3 grup halinde, toplam 110 öğrenci ile öğrencilere refakat etmek üzere 2 öğretmen ve 8 Emniyet Müdürlüğü personeli gezi ve inceleme programına katılmıştır.
Başarılı öğrenciler bu proje ile eğitime ve bilimsel çalışmalara teşvik edilmiştir. Öğrencilerin okullarında fiziki imkansızlıklar nedeniyle teorik olarak öğrendiği fizik, kimya, biyoloji ve matematik bilgilerini laboratuvarlarda uygulamalı olarak kullanarak kalıcı hale getirmişlerdir. Ayrıca, geleceğe yönelik meslek seçme ve hedef belirlemelerine de bir nebze de olsa katı sağlamıştır.
 
 
 
 
 
4-)  “BİLİNÇLİ GENÇLİK GÜVENLİ MARDİN” ÇOGEP PROJESİ
 
Okullarımızda okuyan öğrencilerin suç ve kötü alışkanlıklardan korunmaları, terör örgütü ve diğer suç örgütlerinin kötü amaçlarına alet olmadan, suça karışmadan önce bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Toplumsal olaylarda gösterilere katılan ve polis taşlama, Molotof atma, çevredeki iş yerlerine zarar verme eylemlerine baktığımızda olaylara katılan şahısların hemen hemen hepsi gençlerden oluşmaktadır. Bu gençlerin büyük çoğunluğunu ise öğrenciler teşkil etmektedir.
            Öğrencilerimizin terör örgütleri tarafından kullanımlarını önlemek, polisle bir diyalog oluşturarak önyargıları ortadan kaldırmak, aradaki kopukluğu ve mesafeyi kapatmak amacıyla Mardin merkezde bulunan toplam 15 lisenin lise 2 (10 sınıf) ta okuyan toplam 2193 öğrenciye “Uyuşturucu ile Mücadele, Asayiş ve Toplum Destekli Polislik konularında ortalama 100’er kişilik gruplara eğitim seminerleri düzenlenerek, öğrenciler suç ve suç örgütlerine karşı bilinçlendirilmiştir.
Eğitim seminerlerinde öğrencilerle olumlu iletişim kurulması amacıyla seminerlerde öğrencilere kek ve meyve suyu ikram edilmiş, kalem ve not defteri hediye edilerek polisle öğrenciler arasında sıcak bir etkileşim kurulması sağlanması planlanmıştır.
            Düzenlenen anketle öğrencilerin seminer konusundaki görüşleri değerlendirilecek ve ileriye yönelik yapacağımız faaliyetler konusunda ışık tutacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
5-) “HERKES EĞLENSİN TURNUVAYA RENK GELSİN” FUTBOL VE VOLEYBOL TURNUVASI ÇOGEP PROJESİ
 
“Herkes Eğlensin Turnuvaya Renk Gelsin” Liselerarası Halı Saha Futbol ve Voleybol Turnuvası hedef kitlesi ve içeriği açısından klasik turnuvalardan farklı olarak söz konusu turnuva çerçevesinde liselerde okul ve toplum kurallarına uyum sorunu yaşayan, okulda suça karışan veya suç işleme riski altında bulunan, sosyalleşme sorunu yaşayan, derslerinde başarılı olamayan veya başarı için motive edilmeye ihtiyacı olan öğrencilerimizin topluma ve eğitime kazanılmasına destek olunması amaçlanmıştır.
           Mardin Merkez, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde bulunan Liselerde turnuvaya katılmak isteyen hedef gruplardaki erkek öğrencilerden 7 asil 7 yedek olmak üzere 14 kişilik futbol, kız öğrencilerden 6 asil, 6 yedek olmak üzere 12 kişilik voleybol takımları okul idarelerince oluşturulmuştur. Bu şekilde Mardin Merkezde 17 futbol, 10 voleybol, Kızıltepe ilçesinde 14 futbol, 10 voleybol, Nusaybin İlçesinde 10 futbol, 8 voleybol, Derik ilçesinde 10 futbol, 9 voleybol takımı olmak üzere toplam 51 futbol ve 37 voleybol takımı oluşturulmuştur. Böylece, söz konusu turnuvaya 1141 öğrenci katılmıştır. Futbol turnuvasına katılacak erkek öğrencilere forma, çorap ve halı saha ayakkabısı, voleybol turnuvasına katılacak kız öğrencilere ise eşofman ve spor ayakkabı verilmiştir.
           Ayrıca, turnuvaya katılan okullara, ikişer adet futbol ve voleybol topları ile katılım sağlamalarından dolayı birer adet plaket verilmiştir. Turnuva sonunda, katılan her öğrenciye kalıcı görsel bir anı ve hatıra olarak kalması amacıyla dostluk madalyası verilmiştir.
Ayrıca, 1. olan takımlardaki öğrencilere saat, 2. olan öğrencilere MP4 Player ve 3. olan öğrencilere ise kızlara voleybol, erkeklere futbol topu, en centilmen 4 futbol takımına ise futbol topu hediye edilmiştir.
Turnuvaya katılana öğrencilerin suç ve kötü alışkanlıklara karşı bilinçlendirilmesi amacıyla turnuvaya katılan öğrencilere “Madde bağımlılığı, Sigaranın Zararları, Toplum Destekli Polislik, Etkili İletişim ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri” konularında eğitim seminerleri düzenlenmiştir.
 
 
 
Mardin Merkezde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, İlçelerde İlçe Emniyet Müdürlüğü/Amirliği görevlileri organizesinde turnuvada oynayan takımlarla birlikte piknik faaliyeti düzenlenecektir. Piknikte yemek yenilip, çeşitli eğlenceler tertip edilerek öğrencilerle olumlu diyalog kurulmaya çalışılacaktır. Turnuvaya katılan çocuklarda, milli ve manevi değerlerin arttırılması, birlik ve beraberlik duygusunun yerleşmesi amacıyla Mardin Merkez, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde Turnuvaya katılan her liseden kura ile seçilecek toplam 102 öğrenci, 9 polis, 4 beden eğitimi öğretmeni, olmak üzere toplam 115 kişi bir hafta sürecek Ankara, Bursa, Çanakkale, İstanbul ve Şanlıurfa gezisine götürülmesi planlanmaktadır.
 
 
 
 
 
6-) “GÜVENLİ GELECEK İÇİN, EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ” SODES PROJESİ
 
Mardin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak projeli çalışmalara devam edilmektedir. Bu çerçevede, gençlere yönelik eğitim faaliyetlerinin iyileştirilmesine ve eğitimde fırsat eşitliği oluşturulması ihtiyacına binaen hazırlanan “Güvenli Gelecek İçin, Eğitimde Fırsat Eşitliği” adlı SODES projesi Kalkınma Bakanlığı’nca kabul edilmiş olup ve 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı başında uygulamaya konulmuştur.
Bahse konu projede ders durumu iyi ama maddi durumu kötü olan çocuklara imkan verilerek eğitimde fırsat eşitliği sağlanmaya çalışılmıştır. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kursu sayesinde çocuklarımızın daha güzel okulları kazanarak geleceklerine yön vermeleri hedeflenmiştir.
Söz konusu proje kapsamında Nusaybin, Kızıltepe, Derik ve Midyat ilçelerinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları başta olmak üzere alan çalışmalarında tespit edilen toplam (170) öğrenciye ücretsiz SBS kursu düzenlenmiştir.
Kurslara katılan öğrencilere yönelik birçok sosyal aktivite düzenlenecek, aynı zamanda öğrencilerin suç, şiddet ve kötü alışkanlıklara karşı da bilinçlendirme seminerleri düzenlenecektir.
Dershanelerde kurslarına devam eden öğrencilerle yapılan görüşmelerde, kurslardan memnun oldukları, ücretsiz dershane imkanı sayesinde daha güzel okulları kazanmak için gayret edeceklerini ifade etmişlerdir.
Dershanelerde eğitim gören öğrencilere ait fotolardan bazılarına yer verilmiştir.
 
 
 
 
 
TDP ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE DESTEK VERİLEN DİĞER PROJELER
 
“Yaz Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampı” SODES Projesi
Batman Valiliğinin organizesinde, bölgedeki 11 ili kapsayan 3 ay süreli “İngilizce Yaz Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampı” projesi kapsamında Mardin il ve ilçelerinde bulunan Fen, Anadolu, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam Hatip ve Anadolu Meslek Liselerinde eğitim gören ve bölgenin geleceği olan gençler arasında yaz tatillerini değerlendirerek, Türkiye’nin yarınlarına daha büyük resimlerinden bakmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Yaz Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampı projesi kapsamında toplam 300 öğrenci İstanbul’da Süleyman ŞAH ve Marmara Üniversiteleri ile Gaziantep Zirve Üniversitesi’ne gönderilmiştir.
Üniversitelerimiz dil bölümlerinde eğitim veren hocalar tarafından hafta içi günde beş saat olmak üzere kamp boyunca 240 saat İngilizce Dil Eğitimi verilmiştir.
Öğrencilerin hafta sonlarını değerlendirmek amacıyla 6 haftalık eğitim kampı süresince iki kez sinema, bir kez lunapark, bir kez de piknik organizasyonu düzenlenerek gençlerin kamp süresince dinlenmeleri ve eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanmıştır.
Ayrıca üniversitelerin tesisleri göz önüne alınarak sportif faaliyetlere katılmaları ve üniversitelerin bulunduğu ilin tarihi turistik yerlerini gezilip görülmesi sağlanmıştır.
Söz konusu proje ile katılımcı gençlerin sosyal ve kültürel yönden gelişiminin sağlanarak, topluma faydalı bireyler olmalarının hedeflenmesi, yaşam boyu eğitim felsefesi doğrultusunda bireylerin gelişiminin kalıcı hale getirilmesi amaçlanmış, İngilizce’nin ileri derecede geliştirilmesine katkı sağlanmış, toplumda ön plana çıkmış kariyer sahibi rol-model kişilerle çocuklar tanıştırılmış, düzenlenen kültürel, tarihi ve sosyal içerikli geziler ile gençlerin birbirleri ile kaynaşması sağlanarak, bilgi ve görgüleri artırılmıştır.
 
 
 
“İdeallerimizdeki Yarınlar” Projesi
Batman Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “İdeallerimizdeki Yarınlar” Projesi kapsamında Mardin il ve ilçe merkezindeki bütün liselere projenin duyurusu yapılmış olup, proje kapsamında Mardin merkez ve ilçelerden toplam 10 öğrenci kompozisyon yarışmasında dereceye girmiştir.
Dereceye giren Öğrenciler İstanbul’a götürülerek ödülleri teslim edilmiştir. 
 
  
 
“Biz Kardeşiz” (EGM ÇOGEP İzcilik Projesi)
 
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye İzcilik Federasyonu arasında imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde Güvenli Hayat ve Güvenli Bir Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) amaç ve hedefleri doğrultusunda “Kardeşiz Projesi” kapsamında, 07-14 Eylül 2012 tarihleri arasında Bolu, İstanbul ve Çanakkale illerini kapsayan 8 günlük izcilik faaliyeti düzlenmiştir.
Söz konusu gezi programına, Mardin Merkez ve ilçelerde ikamet eden 11-14 yaş aralığında Merkez (10) Kızıltepe (15) Nusaybin (15) Midyat (15) Derik (10) Ömerli (5) Yeşilli (5) Mazıdağı (5) olmak üzere toplam (80) öğrenci ile gezide öğrencilere refakat etmek üzere (6) personelimiz katılmıştır.