Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
GÜVENLİ OKUL PROJESİ
 
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
GÜVENLİ OKUL PROJESİ​
 
       Çocuklarımızın gelişimlerini sağlıklı yaşam içinde tamamlamaları, Ülkemize yararlı bireyler olarak yetiştirilmeleri, Sosyal Devlet anlayışımızın vazgeçilmez gereklerindendir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çağın gereklerine uygun güvenli eğitim ortamlarında yetiştirilmesi Güvenli Okul Projesinin temel amacıdır.
      İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıklarının ortak yükümlülükleri olarak taraflar okul güvenliği konusunda        irtibat görevlileri belirlenecek bu kapsamda tarafların belirlemiş olduğu Okul İrtibat Görevlileri birbirleriyle iletişim içerisinde olacaklardır. İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak yükümlülükleri olarak,  Güvenli Okul Projesinin amaç kapsamı içerisinde öğrencilerin daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak yatmaktadır. Bu kapsamda  gerekli görüldüğü taktirde görevlilere seminerlerle eğitim verilmesi planlanmaktadır.
                                          guvokul1.jpg       guvokul 2.jpg
                                     
SOSYAL ETKİNLİKLER
                                                              
                                   
          Çocuk Şube Müdürlüğü; “ÇOCUKLARI KAZANALIM” yaklaşımı içerisinde, polis-öğrenci, polis-idareci arasındaki ilişkileri üst seviyeye taşımak öğrenciler arasında iletişim sağlamak, öğrencilerin okulları ile olan bağlarını güçlendirmek ve  öğrencilerimizin suça karışmalarını önlemek için çocukların boş vakitlerini değerlendirmeleri amacıyla  çeşitli sosyal aktiviteler yapmayı  planlanmaktadır. Güvenli Okul Projesi ile çocukların eğitim-öğretim yılı içerisinde suça maruz kalmalarını engellemek ve daha güvenilir bir ortamda eğitimlerini devam ettirmeleri sağlanmaktadır.
             Bu kapsamda “ ÇOCUKLARI SOSYAL ETKİNLİKLERLE SUÇTAN UZAK TUTMA PROJESİ” kapsamında etkinlikler düzenlenmiştir.
 
 
168.yıl polis kutlamaları
  
         Güvenli okul projesi kapsamında;10 Nisan 2013 Polis haftası etkinlikleri çerçevesinde, çocuklara ağaç sevgisini aşılamak için Mardin de bir hatıra ormanı oluşturulması planlanmış; Mardin Emniyet Müdürü Sayın Derviş KARA’ nın da katılımıyla; 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde il merkezimizde bulunan ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler, öğretmenler ve okul irtibat görevlileri ile birlikte; Artuklu Üniversitesi yerleşkesinde  ağaç dikme etkinliği gerçekleştirilmiştir.
MARDİN İL EMNİYET MÜDÜRÜ SAYIN DERVİŞ KARA   AĞAÇ DİKME ETKİNLİĞİNDE
                         guvokul3.jpg                  guvokul4.jpg
 
168.YIL POLİS ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE AĞAÇ DİKME FAALİYETİ
 
guvokul5.jpg

                                                                    
 
 
 
 
 
                            168.Yıl Polis Kutlamaları
          Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışması
 
  
             Emniyet Teşkilatımızın 168. kuruluş yıldönümü münasebetiyle İlimizde faaliyet gösteren İlkokul ve Ortaokul da öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen; Şiir, Kompozisyon, Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin eserleri, Artuklu Üniversitesi fuaye salonunda sergilenmiştir. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere; 10 Nisan 2013 günü 168. Yıl Polis Kutlamaları çerçevesinde hediyeleri değerli katılımcılar tarafından takdim edilmiştir.

            guvokul6.jpg              

          guvokul7.jpg        

168. Yıl Polis Kutlamaları Çerçevesinde, dereceye giren öğrencilerin aziz  şehitlerimiz için yazmış oldukları eserleri tören esnasında sunmuşlardır.
 
                     guvokul8.jpg

2011-2012 VE 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İÇERİSİNDE BÜTÜN SUÇLARI KAPSAYIN BİR DEĞERLENDİRME YAPILDIĞINDA; OKULLARDA MEYDANA GELEN SUÇ ORANINDA % 62 ORANINDA BİR AZALMA OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR.
      Güvenli Okul Projesi kapsamında; 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında da okul önlerinde ve çevrelerinde her türlü önlem alınmıştır. Okul içerisinde ise; Güvenli İrtibat Görevlileri, okul idarecileri ile bire bir görüşerek, düzenlemiş oldukları tutanaklar neticesinde, tehlike arz eden konuları belirlemiş ve okullar için en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınmıştır.
        2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde; Mardin merkezde bulunan lise ağırlıklı okullarda 28 kasten yaralama hadisesi yaşanırken,2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde; okul önlerinde alınan önlemlerle bu sayı 12’ye kadar gerilemiştir.