Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Giriş

 

 

KURULUŞ VE AMACI

Emniyet Genel Müdürlüğünün13.04.2001 tarih ve 24372 sayılı Çocuk Şube/Büro Amirliği kuruluş görev ve çalışma yönetmeliği ve Mardin Valiliğinin 06.12.2001 tarihli Oluru ile Çocuk Şube Müdürlüğü  kurulmuştur.Çocuk Şube Müdürlüğü görevini 4. Sınıf Emniyet Müdürü Cengiz DUMAN yürütmekte olup,Adli Büro Amirliği, İdari Büro Amirliği, Kayıp Çocuklar Büro Amirliği, Suç Önleme Büro Amirliği, Sosyal Hizmetler Büro Amirliklerinde görevli 15 Polis Memuru ve  1 Sosyal Çalışmacı ile hizmet verilmektedir.

 

Çocuk Şube Müdürlüğü olarak görevimiz;2828 sayılı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren 0 – 18 yaşgurubu korunmaya muhtaç olan, ihmal ve istismara maruz kalan, bulunan, evden veya kurumdan kaçan, Mülteci, Refakatsiz, sokakta yaşayan, sokakta çalıştırılan, oturduğu yeri haber vermekten aciz, Hakkında koruma ıslah veya tedavi tedbiri alınan, suça maruz kalan, suç işlediği şüphesi altında bulunan, kimliği tespit edilemeyen çocuklara yönelik polis tarafından yürütülecek tüm hizmetleri düzenlemek ve gerekli önlemleri almaktır.

Aynı zamanda; suça sürüklenen çocukların tekrar topluma kazandırılması ve suça meyilli çocukları suça karışmalarını engellemek için çeşitli sosyal ve sportif faaliyetler doğrultusunda bu amaca destek verilmeye çalışılmaktadır.Düzenlenen Projelerimiz ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmuştur.

 


 

 

çocuk1.jpg
 
GÜVENLİ OKUL PROJESİ

Çocuk ve gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim ve öğretim görmelerini sağlamak, bu hizmetlere ilişkin koruyucu, önleyici ve destekleyici güvenlik tedbirlerini almak, bu yönde ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliğinde bulunmak teşkilatımızın temel görevlerindendir

 
 

 

 çocuk2.jpg

  

Çocuk Şube Müdürlüğünün koordinesinde, 13.10.2011 tarihinde saat:10.00’da, Mardin 1.Cadde üzerinde bulunan, Erdobaotelinin toplantı salonunda, yapılan toplantıya,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, 13 lise ile 29 ilköğretim okulu idarecisi ve müdürlüğümüze bağlı 21 Okul irtibat görevlisi amirlerin katılımı sağlanmıştır.

Çocuk Şube Müdürlüğü’nün “ Okullarda Güvenli Eğitim Ortamının Sağlanması”konulu brifingi sunulmuş,  toplantıya verilen kısa bir ara ile okul idarecileri ve emniyet müdürlüğümüze bağlı okul irtibat görevlisi amirlerin birbirleri ile tanışması sağlanmış, toplantının ikinci bölümünde okullarda, varsa güvenlik sorunları ile ilgili olarak, okul idarecileri tek tek söz alarak, okullarındaki güvenlik ve şiddet problemlerini emniyet yetkililerine yüz yüze aktarma fırsatı bulmuşlar ve sorunların çözüm yolları konusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.


SOSYAL ETKİNLİKLER

 

Çocuk Şube Müdürlüğü”ÇOCUKLARI KAZANALIM” yaklaşımı içerisinde, polis-öğrenci, polis-idareci arasındaki ilişkileri üst seviyeye taşımak öğrenciler arasında iletişim sağlamak, öğrencilerin okulları ile olan bağlarını güçlendirmek ve  öğrencilerimizin suça karışmalarını önlemek için çocukların boş vakitlerini değerlendirmeleri amacıyla  çeşitli sosyal aktiviteler yapmayı  planlanmaktadır.

Bu kapsamda “ ÇOCUKLARI SOSYAL ETKİNLİKLERLE SUÇTAN UZAK TUTMA PROJESİ” kapsamında etkinlikler düzenlenmiştir.

 

Umut yıldızı

 

Ülkemizde suça sürüklenmiş, sokağı yurt edinmiş, uyuşturucu bağımlısı olmuş ve benzeri olumsuz şartlarla karşı karşıya olan çocukların suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunarak topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılmasını sağlamak için 15/05/2009 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından imzalanarak yürürlüğe giren Umut Yıldızı projesi kapsamında;

 

Ahşap oymacılığı ve işletmeciliği ve bilgisayarlı muhasebe,web tasarımı, kalorifer ateşçiliği ,tekstil işçiliği, bilgisayar bakım ve onarımı, garsonluk ve komilik, bahçıvanlık kursuna ilimizden suça sürüklenen  çocuklar yönlendirilmiş, kursu başarı ile bitiren çocuklara sertifikalarını almışlardır. Kursa katılan çocuklar ve aileleri ile Mardin polis evinde iftar yemeğinde bir araya gelinip tanışma sağlanmıştır.

 

çocuk3.jpg


 

MARDİN YILDIZLARI

 

Mardin ilinde çocukları suç ve suç unsurundan uzak tutmak maksadı içerisinde, Çocukları kazanalım amacına uygun olarak MARDİN YILDIZLARI PROJESİ

gerçekleştirilmiştir.

 çocuk4.jpg


çocuk5.jpg

çocuk6.jpg

Mardin yıldızları projesi kapsamında Artuklu Üniversitesi fuaye salonunda çocukların yaptığı resimlerden oluşan bir sergi düzenlenmiştir.

 çocuk7.jpg

 

 

Mardin yıldızları projesi kapsamında çocukları suçtan uzak tutmak için müzik şenlikleri düzenlenmiştir.

 çocuk8.jpg

 Mardin Yıldızları projesi kapsamında çeşitli tiyatro oyunları sergilenmiştir.

 

 çocuk9.jpg

Mardin Yıldızları projesi kapsamında çeşitli tiyatro oyunları sergilenmiştir.

 

 

 

167.yıl polis kutlamaları

 

Güvenli okul projesi kapsamında;10 Nisan 2012 Polis haftası etkinlikleri çerçevesinde, çocuklara ağaç sevgisini aşılamak için Mardinde bir hatıra ormanı oluşturulması planlanmış; Mardin Emniyet Müdürü Sayın Derviş KARA’nın da katılımıyla; 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde il merkezimizde bulunan ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrenciler, öğretmenler ve okul irtibat görevlileri ile birlikte toplam 140 katılımcı ile 06.04.2012 günü saat:14:00’te Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu Nusaybin yolu üzerinde bulunan alanda ağaç dikme faaliyeti düzenlenmiştir.

 

MARDİN İL EMNİYET MÜDÜRÜ SAYIN DERVİŞ KARA AĞAÇ DİKME ETKİNLİĞİNDE ŞİİR OKUNURKEN

 çocuk10.JPG
çocuk11.JPG
çocuk12.JPG 

 167.YIL POLİS ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE AĞAÇ  DİKME FAALİYETİ

 çocuk13.JPG
çocuk14.JPG


 

 

 

167.yıl polis koşusu

Emniyet Teşkilatımızın 167. kuruluş yıldönümü münasebetiyle İlimizde faaliyet gösteren liselerde öğrenim gören öğrenciler arasında 03/04/2012 günü saat:11:00’da 21 Kasım Şehir Stadyumunda kız öğrencilerde 800 metre erkek öğrencilerde 1200 metre mesafeli koşu yarışması düzenlenmiştir. Mardin Emniyet Müdürlüğünün yapmış olduğu koşu yarışması neticesinde dereceye giren öğrencilere Mardin Artuklu Üniversitesinde Yapılan 10 Nisan polis Haftası kutlamalarında ödülleri takdim edilmiştir.

167. YIL POLİS KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YAPILAN POLİS KOŞUSU

 

çocuk15.JPG


çocuk16.JPG
 

167. yıl Polis Kutlamaları çerçevesinde Vali Yardımcısı Sayın Şenol KOCA ve Mardin Belediye Başkanı Sayın Beşir AYANOĞLU koşu yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verirken

 çocuk17.JPG

 çocuk18.JPG

 çocuk19.JPG