Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

AsayisSube

Giriş
ASAYİŞ OLAYLARI İLE KARŞI KARŞIYA GELEN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
 
v Hırsızlık olaylarına karşı;
Ø Evinizi geceleri kısa süreli terk edeceğiniz zaman bir lambanın yanık bırakılması,
Ø Apartman giriş kapılarının dışarıdan aydınlatılması,
Ø Sokak lambalarının yanık vaziyette olmasını sağlanması, arızalı sokak lambalarının yerel yönetimlere bildirilmesi,
Ø Apartman sakinlerinin ve yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olunması,
Ø İşyerlerinin kapılarına kilit takılması ve camların kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınması,
Ø İş yerlerinizde araç anahtarı, cep telefonu v.s. malzemelerinizi masa üzerinde veya kolay ulaşılabilecek yerlerde bırakılmaması,
Ø İşyeri sahiplerinin işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplaması yani sabıka kayıtlarının istenilmesi,
Ø İşyerinin faaliyet gösterdiği konular ile ilgili bağlı bulunduğu Polis Merkezine bildirmesi,
Ø İş yerinizde veya ikametinizde hırsızlık olayı meydana geldiğinde 155 polis imdat telefonuna veya Polis Merkez Amirliğine bilgi verilerek görevlilerin gelmesinin beklenilmesi,
Ø Hırsızlık olayının meydana geldiği uzman ekipler tarafından gerekli inceleme yapılabilmesi için suç yerinin karıştırılmaması,
Ø İkametinizde meydana gelen hırsızlık olaylarında evde bulunan küçük elektronik eşyaların çarşaf ve battaniyeye sarılarak ikametten götürüldüğü bilinmektedir. Bu şekilde eşya taşındığını görmeniz durumunda 155 Polis İmdat telefonunu aramalısınız,
Ø İkamette meydana gelen hırsızlık olaylarında şahısların ilk önce yatak odalarını karıştırdıkları bilinmektedir. İkametinizde değerli eşyalarınız var ise bunları yatak odasında değilde değişik yerlerde saklanması,
Ø İkametinizden Tatil maksadı veya uzun süreli ayrılışlar yapacak iseniz; posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlık öncelikle posta kutuları dolu (Elektrik, Su faturası v.b.) olan daireleri seçerler.
Ø Semt pazarının bulunduğu günlerde Pazar civarındaki ikametlerde o günlerde daha fazla hırsızlık olayının meydana geldiği tespit edilmiştir.
Ø İkametinize geldiğinizde camın kırık veya kapının açık olduğunu gördüğünüzde kendi can güvenliğinizi düşünerek ve hırsızın ikamet içerisinde olabilme ihtimali bulunduğundan derhal 155 polis imdat telefonunu arayarak yardım isteyiniz.
Ø Yeni bir eve taşındı iseniz ikametinizin kapı kilidini muhakkak değiştiriniz.
Ø İkametten taşınan diğer kiracıda evin anahtarının bulunma ihtimali olması sebebiyle kendi güvenliğiniz için bunu yapmalısınız.
Ø Anahtarlarınızdan birini dahi kaybetmeniz halinde derhal kilitlerinizin değiştirilmesi,
Ø İkamet ettiğiniz daireniz giriş katı ise bu dairenin camlarını demir parmaklıklar ile koruma altına alınması,
Ø Aracınızı park ettikten kumanda ile kapısını kilitledikten sonra el ve gözle kapıların kilitlendiğinin kontrol edilmesi,
Ø Evinizin bahçesinde ağaç yetiştiriyor iseniz bunlar kapı ve pencerenizin dışarıdan görünmesine mani olacak şekilde ise budamaya özen gösteriniz.
Ø İkametinize Bohçacı ve seyyar satıcı olarak gelen kişilere ikamette yalnız olduğunuzu hissettirmeyin ikametinize almayın,
Ø Apartman içerisinde veya önünde gördüğünüz şüpheli şahıslardan Polise bilgi verin,
Ø Kapı kilitlerinin hırsızlığa karşı güvenlikli olanları ile değiştirin,
Ø Cami-Şadırvanlarda abdest aldığınız veya namaz kıldığınız sırada ceket ve pantolon gibi giysilerinizin cebine para cüzdan v.s gibi bırakmayın veya üzerinizden ayırmayın,
Ø Kapkaç olaylarına maruz kalmamak için Yolda yürüdüğünüz sırada yaya kaldırımını kullanın veya bayan iseniz çantanızı yol hizasındaki kolunuza değil diğer kolunuza takın.
Ø Araçların geliş yaptığı istikametteki kaldırımda yürüyünüz.
Ø Alışveriş sırasında çantanızı veya değerli eşyanızı alışveriş arabasının içerisine veya tezgah üzerinde bırakmayın.
 
v Dolandırıcılık olaylarına karşı;
Ø İkametlerinizde kurulu bulunan telefonunun bilmediğiniz ve tanımadığınız şahıslar tarafından aranıp kimlik bilgileriniz veya adınız soyadınız isteniyor ise bu bilgiyi kimse ile paylaşmayınız.
Ø Cep telefonunuzdan sizi arayan ve kendisini güvenlik görevlisi olarak (Polis-Asker-Savcı-Vali) gibi ünvan kullanarak size suç isnad eden ve bu suçlardan kurtaracağını bildirerek sizden kontör isteyen veya bankadan hesaba para yatırmanızı isteyen şahısların beyanlarını dikkate almayın.
Ø Cep telefonunuzun sim kartının kopya yapıldığını bu hat ile yüksek miktarda görüşme yapıldığını bu kişilerin tespiti için kontör göndermeniz gerektiğini söyleyen kişilere inanmayın.
Ø Cep telefonunuza gelen “Ödül veya Hediye Kazandınız” şeklindeki mesajlara itibar etmeyiniz.
Ø İnternet üzerinden sizin bilginiz haricinde adınıza kayıtlı hat olup olmadığını sorgulayınız, bilginiz haricinde kullanılan hat olduğunu tespit etmeniz halinde derhal bunların kapattırınız. (hat sorgulama adresi http://hat-sorgulama.btk.gov.tr )
Ø İkametinizi satma niyetinde iseniz evinizi Emlakçı vasıtası ile satılığa çıkarınız, evi alabilecek kişilerle irtibata geçmenize yardımcı olur.
Ø Araç alımında tanıdıktan veya güvenilir kimselerden alınması, ayrıca aldığınız aracın çenç olma ihtimaline karşı yetkili serviste veya muayene istasyonunda muayene ettirilmesi,
Ø Ev ve araç alım satımlarında mutlaka ilk önce noter satışının yapılması,
Ø Alım satımda dolandırıcılık olayına mahal vermemek için para alıp verdikten sonra satışın imzalanması,
Ø Kuyumcu ve Döviz dükkanları haricinde döviz alımı yapmayın,
Ø Para bozdurmak için yaklaşan şahıslara para bozdurduğunuz sırada Tırnakçılık yöntemi ile eksik para ödemesi yapılmamasına yönelik dikkatli olunması, bir kez de paranın tarafınızdan sayılması,
Ø Bankada işlem yaptığınız sırada yanınıza yardım için gelen şahıslardan yardım almayın banka görevlisinden yardım isteyin.
Ø Cüzdanınızda fazla para bulundurmayın. Alışverişinizi Banka Kartlar ile yapın.
Ø Ucuz ve faturasız mal satın almayın, değerinin çok altında satılan malzemelerin çalıntı olabileceğini düşünün, çalıntı mal satın almanın suç olduğunu unutmayın.
 
v HIRSIZLIK-YANKESİCİLİK-GASP ve CİNAYET olaylarına sizde maruz kalabilirsiniz.
v  
v Bu tür olaylara tanık olduğunuzda suçluların eşgali ile oto kullanılmış ise otonun özellikleri ve plakasını polise bildiriniz. Unutmayın, bugün görmemezlikten geldiğiniz bir olayın yarın mağduru olabilirsiniz.
 
v Yapmış olduğunuz ihbarlarda ihbarcı bilgileri kesinlikle gizli tutulmaktadır, ayrıca isminizi belli etmeden de ihbarda bulunabilirsiniz.
v  
v Canınızın ve malınızın korunmasında POLİSİN çalışmaları dışında sizlerin de alacağı tedbirlerin büyük etkisi olacaktır.
 
AİLE İÇİ ŞİDDET KONULARI İLE İLGİLİ OLARAK;
Ø Şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmektir,
Ø Şiddete maruz kalma tehlikesi bulunan veya maruz kalan kişiler en yakın Polis Merkezi, Jandarma Karakolu, Kaymakamlık, Valilik, Savcılıklar veya Aile Mahkemelerine başvurarak şiddetin önlenmesi için tedbir kararı verilmesini isteyebilir.
Ø Tedbir kararı başvuruyu takiben derhal verili, başvuru dilekçesi dışında herhangi bir belge veya delil istenmez.
Ø Başvuruda şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması ve şiddete maruz kalanın ve çocuklarının korunması gerekiyorsa konukevine yerleştirilmesi, bakımı, geçici maddi yardım sağlanması vb her türlü önleyici ve koruyucu tedbir istenilebilir.
Ø  Şiddet uygulayan karar uymazsa derhal tutuklanır.